• Home
  • אודותינו

אודותינו

על הקו המפריד לרחביה בין שערי חסד

במקום בו פוגשת ירושלים של מטה את ירושלים של מעלה, לא רחוק מסמטאות נחלאות ועל הדרך המובילה אל הכותל - יש מקום. מקום ללימוד, ניגון, מפגש וחיבור, מקום לחברותא גבוהה של אורייתא וישראל אשר חד הם.

מחלונות בית המדרש של מדרשת זיו עולה מדי יום, סביב השעון קולה של
תורה משמחת ומקרבת, תורה המדברת על לב ירושלים ועל לב כל הבאים
בשערי בית המדרש המיוחד הזה.

כיפות שחורות, סרוגות וכאלה שאינן נראות לעין, מבטים חדשים-מהססים ומוארים-שייכים, קול לימוד ישיבתי ובוטח מהול בקולות של היכרות ראשונה עם עולמה של תורה - כל אלה יחד יוצרים את המרקם המרגש של מדרשת זיו.

בית המדרש הייחודי הזה, מיסודו של הגאון ר' משה שפירא זצוק"ל הוא מקום תורה שחרט על דגלו קירוב וחיבור בעם ישראל, מתוך לימוד גמרא ומוסר, חסידות והלכה. רווקים לצד נשואים, אברכים לצד עובדים, חוזרים בתשובה ובשאלה - ומאור שבה וברבני הישיבה משיבם למוטב, הביתה.
מדרשת 'זיו' בית חם ליהדות

על הקו המפריד לרחביה בין שערי חסד

מחלונות בית המדרש של מדרשת זיו עולה מדי יום, סביב השעון קולה של תורה משמחת ומקרבת, תורה המדברת על לב ירושלים ועל לב כל הבאים בשערי בית המדרש המיוחד הזה.

כיפות שחורות, סרוגות וכאלה שאינן נראות לעין, מבטים חדשים-מהססים ומוארים-שייכים, קול לימוד ישיבתי ובוטח מהול בקולות של היכרות ראשונה עם עולמה של תורה – כל אלה יחד יוצרים את המרקם המרגש של מדרשת זיו.

בית המדרש הייחודי הזה, מיסודו של הגאון ר’ משה שפירא זצוק”ל הוא מקום תורה שחרט על דגלו קירוב וחיבור בעם ישראל, מתוך לימוד גמרא ומוסר, חסידות והלכה. רווקים לצד נשואים, אברכים לצד עובדים, חוזרים בתשובה ובשאלה – ומאור שבה וברבני הישיבה משיבם למוטב, הביתה.
צוות המדרשה מלווה את התלמידים מרגע כניסתם לבית המדרש תוך מימוש החזון של שילוב תורה עם דרך ארץ, שמירה על קשר טבעי וקרוב עם המשפחה, האוניברסיטה, מקום העבודה וכד’ בנוסף, רבני מדרשת זיו מעניקים ליווי אישי לחתנים שממשיך גם לאחר הקמת הבית במפגשי זוגות מעשירים וחוויתיים. 
לשמחתינו, רבים בתי המדרש בעולם ועולם התורה פורח. בדרך כלל, כבר במפתן הדלת, אפשר להרגיש את אופי המקום ואת הרוח הנושבת בו. יש שתוכם כברם, ויש שברם כתוכם. אך את “מדרשת זיו” קשה להגדיר באחת. האם זו ישיבה? כולל? מדרשה או סמינר ללימודי יהדות? מחד, בחור ששקוע בתשובות הרשב”א בניסיון לפצח תוס’ קשה, ומאידך בחור מותח מיתר בגיטרה ומכוון את ליבו בסיפורי מעשיות של רבי נחמן.
לא שחור, לא לבן.
בזמן נשיאותו של רבן גמליאל, הכניסה לבית המדרש היתה מותרת אך ורק למי שתוכו כברו. כלומר העומק הפנימי שלו היה ניכר אף כלפי חוץ. אדם שתוכו היה אחד, וחיצוניותו הקרינה דבר אחר לא הורשה להיכנס לבית המדרש. לימים הודח רבן גמליאל מהנשיאות, ותחתיו התמנה רבי אלעזר בן עזריה שפתח לרווחה את דלתות בית המדרש לכל מי שחפץ. בתי המדרש התמלאו באנשים, ורבן גמליאל, הנשיא המודח ישב וראה את ספסלי בית המדרש מתרבים וליבו נחמץ בקרבו. וצריך להבין, כשסגר רבן גמליאל את הדלתות, הוא לא לקח בחשבון שמטבע הדברים ספסלי בית המדרש יהיו מעטים? ושפתיחת הדלתות תביא לריבוי הספסלים? אלא, יש להסביר, שהצער שלו היה כשראה שמי שבא בשערי בית המדרש הופך תוכו כברו. המאור שבה האיר את נבכי הנפש הפנימיים ביותר שהקרינו החוצה באור גדול.
זהו הסיפור של מדרשת זיו.
הגאון ר’ משה שפירא זצ”ל שינן באוזנינו תמיד “תורה ציווה לנו משה מורשה קהילת יעקב, אל תיקרי מורשה אלא מאורשה”  – קשר התורה האידיאלי, אותו מאפשרת מדרשת זיו לכל מי שחפץ בו, הוא קשר של אירוסין עם נותן התורה, קשר מרגש שמתחדש מדי יום. 
שירת הלב שישמע כל מי שנכנס לבית המדרש מקורה בקשר מתחדש זה. 

זהו הסיפור של מדרשת זיו.

הגאון ר' משה שפירא זצ"ל שינן באוזנינו תמיד "תורה ציווה לנו משה מורשה קהילת יעקב, אל תיקרי מורשה אלא מאורשה" - קשר התורה האידיאלי, אותו מאפשרת מדרשת זיו לכל מי שחפץ בו, הוא קשר של אירוסין עם נותן התורה, קשר מרגש שמתחדש מדי יום.

שירת הלב שישמע כל מי שנכנס לבית המדרש מקורה בקשר מתחדש זה. שיר במנחה, שיר באמצע הלימוד ושיר סתם כך באמצע שיחת חברים

צוות המדרשה

צוות המדרשה מלווה את התלמידים מרגע כניסתם לבית המדרש תוך מימוש החזון של שילוב תורה עם דרך ארץ, שמירה על קשר טבעי וקרוב עם המשפחה, האוניברסיטה, מקום העבודה וכד' בנוסף, רבני מדרשת זיו מעניקים ליווי אישי לחתנים שממשיך גם לאחר הקמת הבית במפגשי זוגות מעשירים וחוויתיים.

התרומה שלכם למדרשת זיו יוצרת אחדות בעם ישראל

מדרשת זיו יוצרת מכנה משותף רוחני המאחד, אך גם משמר את ייחודו של כל חבר מדרשה דרך הלימוד התורני והכלת דעתו של השונה. המדרשה קמה כארגון ללא מטרות רווח והיא נסמכת בין היתר על תרומות לשם קיומה ופיתוחה. תרומה שלכם למדרשה עוזרת לנו ליצור אחדות בעם ישראל ולפתח את תשתיות המדרשה כמו בית המדרש, מגורי התלמידים וכיתות הלימוד. תרומות כמו כן עוזרת למימון מלגות מסובסדות לתלמידים שידם אינה משיגה את שכר הלימוד. ניתן לתרום באופן חד פעמי ומאובטח או באמצעות הוראת קבע.

תרמו למדרשה
http://התרומה%20שלכם%20למדרשת%20זיו%20יוצרת%20אחדות%20בעם%20ישראל
http://בואו%20ללמוד%20איתנו

בואו ללמוד איתנו

במדרשה יש כל מיני חברים: דוסים, רוחניקים, סטודנטים, אמנים, חוזרים בתשובה, אנשים בה בין לבין, יש הכל מהכל. המכנה המשותף הוא שרוצים ללמוד, ולפתח את הרמה הרוחנית והאינטלקטואלית והתרבותית-יהודית שלנו. במדרשה מתקיים תוכנית לימודים במסגרת ימי עיו, תוכלו גם למצוא כאן חברים מנגנים גיטרה ונהנים. במידה וזה מעניין אותכם אתם מוזמנים למלא פרטים ונחזור אליכם.

צרו קשר